Manliftler Yükselişte Header Image
Manliftler Yükselişte
Manliftler Yükselişte

Personel Yükseltici Platform Piyasasının Geleceği ve Büyük Oyuncuları

 

Platformlar yükselişte

Dünya genelinde pazarlar büyürken, personel yükseltici platform satışlarının da 8 milyar a ulaştığı bildiriyor. Böyle bir ortamda yeni markaların da pazara göz kırptığını tahmin edebilirsiniz.

 

Mike Hayes araştırdı.

JCB Birleşik krallık’ta bulunan genel merkezinde dokuz yeni elektrikli makas ayaklı platform modeli tanıtarak bu pazara giriş yaptı personel yükseltici platform pazarında önemli bir hareketliliğe neden oldu. Firma, üstelik yılın sonuna kadar makaslı platform modellerini sayısını 27’ye kadar çıkartabileceğini, ayrıca katlanır bomlu ve teleskobik bomlu modelleri de ürün yelpazesine ekleyebileceği açıkladı. Bu hamlenin ardında, yıllık satış adedinin 130.000’e, Pazar hacminin ise 8 milyar ulaştığını düşünülen bir pastadan pay alma isteği yatıyor.


Satışa sunulan makaslı platformların ağırlığı 1,330 kg ile 3,366 kg arasında değişiyor. Serideki en küçük iki modelde (S1530E VE S1930E) 1,64 m uzunluğunda ve 0,76 m genişliğinde bir platform kullanırken, daha büyük modellerin hemen hepsine 2,5 m uzunluğunda bir platform tercih ediliyor. istisnai olarak sadece serinin en büyük modeli S4550E ‘de platform boyunun 2,6 m ye çıktığını görüyoruz yeni makinelerin platform taşıma kapasitesi ise 227 kg’dan başlayıp 550 kg’a kadar çıkıyor. Hidrolik tahrike sahip olan elektrikli makaslı platformlarda dört adet 6V veya 12V akü mevcut. Ancak 2017 içinde dizel motorlu üç modelin de satış sunulacağı bilgisi veriliyor.

 

Tümü TUV sertifikalı olan yeni JCB Access ürünleri, öncelikle birleşik Krallık, fransa, almanya ve kuzey Amerika’dan müşterilerle buluşuyor.

 

JCB’nin 770 bayiden ve 2.200 şubeden oluşan güçlü satış ağı, bu girişimin başarıya ulaşmasında önemli rol oynayacak.

 

Skyjack, katlanır bomlu yeni platform modeli SJ85 AJ’yi ABD’nin Orlando kentinde düzenlenen the rental Show kiralama fuarında tanıttı. Yeni makine, skyjack’in 12m,15m ve 24m ana yükseklik kategorilerindeki ürün yelpazesini tamamlar nitelikte platform yüksekliği 25,9m ye kadar çıkabilen SJ85 AJ, ayrıca 10,36m lik engellerin üzerinde aşarak çalışabiliyor ve 227 kg/ 340 kg yük kapasitesi seçenekleri sunuyor.

 

Personel yükseltici platform üreticilerin genel olarak elde ettiği olumlu sonuçlar yanında, pazarı yeni makinelerle canlandıran üreticilerin sayısı da hiç az değil bu sektörün muhtemelen en büyük şirketi olan JLG, son olarak Las Vegas’ta düzenlenen Conexpo fuarında çeşitli yeni ekipmanlar sergiledi. Yüksek kapasiteli teleskobik forkliftler, dar şasili elektrikli makas ayaklı platformlar, ayrıca tasarımı yenilenmiş bomlu hibrit platformlar da bunlar arasındaydı. Firmanın son hibrit tahrikli modeli H800AJ aslında katlanır bomlu standart 800AJ modeli üzerinde çeşitli değişiklikler yapılarak ortaya çıkartılmış bir makine. Aralarındaki tek önemli farkı ise güç üniteleri ve aküler oluşturuyor. JLG H800AJ modelinde paralel hibrit teknolojisi kullanılıyor ve güçlü bir elektrik motoru / jeneratör ile nihai tier 4 emisyon standardına uyumlu, yakıt verimliliği yüksek bir motor bir arada yer alıyor.

 

H800AJ, azami 24,4m platform yüksekliği ve hiçbir sınırlama olmadığı 226,8 kg platform yük kapasitesi sunuyor İki yeni yüksek kapasiteli teleskobik forklift modeli JLG 1644 VE 1732, mayıs ayı itibarıyla kuzey Amerika ve latin Amerika pazarlarında satışa sunuldu. Ürün teknik bilgilerine baktığımızda 1644’ü 13,4m platform yüksekliği ve ve 7,257 kg yük kapasitenin 7.711 kg çıktığını görüyoruz.

 

Firma 4045R nin hem açık hem kapalı alanlarda kullanılabilme özelliği ile nadir rastlanna makaslı platformlar arasında yer aldığını vurguluyor. Operatörler, makineyi kapalı alanlarda tam yükseklikte ve açık alanlarda da 8,53 m yükseklikte hareket ettirebiliyorlar. 4045R gibi JLG 1532R de kompakt ölçüleriyle dikkat çekiyor ve makine genişliği sadece 813 mm. Platform yüksekliği ve kapasitesi ise 4,57m ve 272 kg şeklinde sıralanıyor.

 

Personel yükseltici platform sektörünün başka bir büyük isme de terex grubu bünyesindeki genie. ComExpor fuarına katılan firma. Üzerinde çeşitli çeşitli değişiklikler yapılan modellerini sergiledi. Bomlu SX-105 XC ve SX-125 XC platformları, daha yüksek kapasite değerleri gerektiren uygulamalarda kullanılabilecek şekilde düzenlendi. Ürün. Adındaki XC İbaresi “Xtra Capacity” (ekstra kapasite) anlamına geliyor ve tüm genie XC bomlu platformları, sınırlamasız bir hareket aralığı ve 300kg platform kapasitesi sunuyor. Bom hareket alanı sınırlandırıldığnda ise bu kapasite değeri 454 kg a çıkıyor.

 

İki farklı kapasite değerine sahip olan yeni XC bomlu platformları inşaat sektörüne ve stadyumlar le spor merkezlerindeki bakım çalışmalarında, petrol ve doğalgaz rafinerilerinde, endüstriyel tesisler ve telekomünikasyon alanında ağır işler ve kullanılabilecek. SX-105 XC ve SX-125 XC modellerinde, 24,38 m uzanma mesafesi, zemin seviyesinde 2,69 m aşağıya kadar inebilme, çalışma sırasında 3,94 x 4,11 m ye kaplama gibi yeni özellikler dikkat çekiyor. Firma, Las Vegas’taki fuarda, katlanır bomlu ZX-135/70 platformunun yeni ve daha kompakt halini de ziyaretçilere tanıttı.

 

Kuzey Amerika pazarındaki büyüme fırsatları kendini çok net hissettirirken, Asya pazarı da platform üreticileri için gayet cazip. Bu markalarda Haulotte, 28 m lik yeni teleskobik bomlu platformunun dünya genelindeki tanıtımı için geçtiğimiz yılın kasım ayında gerçekleşen bauma çin fuarını tercih etti. Ağırlığı 17,9 ton ve azami uzanma mesafesi 23,8m olan yeni makine, ileride tüm bomlu haulotte modellerine eklenecek iki önemli özelliğe sahip: Motor toplam çalışma süresini %20 kısalttığı, yakıt tüketimini de %8 düşürdüğü öne sürülen otomatik motor stop sistemi ve yükleme/indirme işlemlerini daha güvenli hale getiren aydınlatma tasarımı Haulotte Şangay ın genel müdürü tomie chan HT28/HT26 nin büyüklüğü itibarıyla, Avrupa pazarına göre çin ve genel olarak asya pazarı için daha büyük önem taşıdığını söylüyor, platformların üretimi ise Fransa’ da yapılıyor

 

İstanbul Vinç sağlanan hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitesinde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır.
close