Kiralık Sepetli Vinç'te Güvenlik Header Image
Kiralık Sepetli Vinç'te Güvenlik
Kiralık Sepetli Vinç'te Güvenlik

Neden Vinç Bomuna Takılan Sepetler Yerine, Orijinal Platformları Tercih Etmeliyiz ?

Birçok kiralama firması platform kiralama ihtiyacını kullandıkları Mobil Vinç’e uyarladıkları sepet ile gidermektedir, bu yöntem güvenlik açısından ciddi sakıncalar içermektedir, peki görünüşte aynı işlevi gören bu sepetli vinç sistemler arasında nasıl bir fark var ve kiralayan taraf olarak

Kiralamacılardan neden orijinal sepetli platform talep etmelisiniz bu nedenleri teknik olarak inceleyelim.

 

Orijinal Sepetli Vinç (sepetli platformlar) üretilirken sepetin içerisinde insanların maksimum güvende ve maximum stabilitede çalışma yapacağı düşünülerek tasarlanmaktadır. Konu sadece yüksekliğe ulaşmış olan bir sepetli vincin ucunda kanca olması yerine sepet olması kadar basit değildir.

 

Örneğin kamyona monteli bir sepetli vinç 30m yüksekliğe ulaşıyorsa (çiftkırma diye tabir ettiğimiz makinalar) bu makinalarda uzunlukları , sepetli vinç ve platformların bomlarına göre daha kısa olarak 6+5 adet hareketli bomlar bulunmakta yani toplam 11 adet bom bulunmakta. Oysa 30 metreye ulaşan bir orijinal sepetli platformda maximum 5 adet hareketli bom bulunmaktadır. Bunun amacı çalışma sırasında oluşacak esneme salınımlarını minumum seviyeye indirmektir.

 

Vinçlerin ucuna taktığımız sepet ile çalışma yaparken özellikle dönüş yaparken Vinç kulesinin herhangi bir yöne dönmesiyle 11 adet bom da oluşan yataklamalar nedeniyle dönme işlemi durduktan sonra yukarıdaki sepetin oluşan atalet ile sağa ve sola 60-70 cm istem dışı hareket ettiğini görürüz. Eğer bu hareketi operatör biraz sert yapar ise yukarıda 1,5 metreye kadar sağa sola sapmalar görülür. Oysa orijinal sepetli platformlarda sadece 5 adet hareketli bom olduğundan bu sapma minimize edilmiştir. Peki bu sapma doğru orantılı 5/11 kadar mı minimize edilmiştir ? Hayır.. Sepetli vinç kiralık ile ilgili başta söylediğimiz gibi insanların yüksekte çalışması için tasarlandığından donanımlarında ilave elektronik rampalama üniteleri kullanılmıştır. Yani operatörün hareketi çok sert yapabilme lüksü yoktur. Bu da yukarıda çalışan personelin maksimum güvenliğini ve rahat iş yapabilmesini sağlamak için önemlidir.

İstanbul Vinç sağlanan hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitesinde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır.
close